Lankydamas draugus ar darbuodamasis kitose virtuvėse dažnai susidurdavau su nedideliais iššūkiais, kurie apsunkindavo darbą gaminant maistą. Virtuvės „niekučių“ arba inventoriaus stoka dažnai versdavo pasukti galvą, kaip padaryti, kad galutinis rezultatas nuo to nenukentėtų.
Dažnai tekdavo kapstytis iš susidariusių situacijų, todėl nieko nelaukęs susirinkau visą reikalingą inventorių, kuris lydi mane visada tiek darbe, tiek namų virtuvėje. Dabar problemų su inventoriumi nebekyla, į savo darbo „lagaminėlį“ susidėjau visą „garažą“ įrankių. Esu kaip pavyzdingas mokinys, kuris prieš eidamas į pamokas susikrauna pilną kuprinę, tik manojoje ne mokyklos reikmenys, o mano virtuvei reikalingas rinkinys mažų ir didelių priemonių sklandžiam darbui užtikrinti.
Pabandysiu su jumis pasidalinti savo įžvalgomis apie namų virtuvės inventorių, kuris pravers tiems, kurie šaldytuvą atsidaro ne vien tam, kad iš šaldiklio ištrauktų „Liūtuko“ koldūnus ar alaus skardinę. Tiems, kurie mėgsta atsiversti kulinarinę knygą ar Pavarsdienorastis ir pasigaminti vieną ar kitą „blatnesnį“ receptą. Patarsiu, ką turėti spintelėje, kad maisto gaminimas namuose taptų dar didesniu malonumu. Galbūt didžiąją dalį reikiamų įrankių jau turite savo kolekcijoje, tuomet beliks tik sudėti pliusus ir kibti į darbus. Jei kažko neturite, tai atsiras galimybė paprašyti artimųjų padovanoti jums artėjančio gimtadienio ar vestuvių metinių proga, kai jie primygtinai reikalauja įvardinti kokios dovanos laukiate.
Didžioji dalis šių niekučių kainuos vos kelis eurus artimiausiame prekybos centre. Kitų teks paieškoti specializuotose virtuvės reikmenų parduotuvėse ir pakloti kelias dešimtines. Jei protingai rinksitės, manau, visą „bagažą“ galite susikrauti už ne pilnus kelis šimtus eurų, o gal ir pigiau, jei pasinaudosite dažnai pasitaikančiomis nuolaidomis.
Daržovių skustukas – iš pažiūros vienas pigiausių virtuvės įrankių, tačiau yra tikras „monstras“, kai jo staiga prireikia. Su jo pagalba ne tik „skraidys“ bulvės ar morkos, bet galėsite pasivalyti šparagus, vaisius, žodžiu, viską, kas turi odelę, žievelę. Restoranų virtuvėse dėl jų užverda tikros kovos, nes kartais, kaip rašo vaikų knygose, daiktams atsiranda kojos ir jie kažkur išeina. Be to, skustuką galima panaudoti tam, kad salotoms gražiomis ir plonomis juostelėmis supjaustyti morkas ar šparagus.
Dar vienas, mano manymu, svarbus daiktas virtuvėje, kuris iš stalčiaus būna paimtas vos kartą ar du per kelis mėnesius – peilių galąstuvas. Kiekvienas prižiūrėtas peilis yra indėlis į geresnį, greitesnį maisto gaminimo procesą. Galbūt patiekalas tampa net skanesnis, nes jo gamybos neapsunkina aštraus peilio paieškos ar keiksmai, koks nevykęs yra peilis, nes nepjauna. Apie galąstuvus ir jų specifiką jau esu rašęs, jei dar neturite jo – siūlau pasiskaityti čia.
Daržovių pjaustyklė tikrai turėtų atrasti vietą jūsų spintelėje. Iš patirties galiu pasakyti, kad tikras virėjas yra bent kartą nusidrožęs pirštus su šia pjaustymo pabaisa. Nemanykite, kad tampama geresniu virėju jei tai nutinka daug kartų. Mandolina – tikras stebuklas pjaustant daržoves. Kelios akimirkos ir jau turėsite krūvą bulvių supjaustytų simpatiškomis juostelėmis gruzdinti aliejuje ar „julienne“ pjaustytų morkų. Mandolinos yra dviejų rūšių. Vokiškos – dažniausiai turinčios atramos kojelę ir pagamintos iš tvirto plieno ir japoniškos – lengvos, tačiau labai pavojingos. Dar, žinoma, yra trečia rūšis, kurią rėkiantis dėdė bando įsiūlyti Kalvarijų turguje, tačiau apie šias gal net neverta šnekėti.
Termometras – prietaisas, kuris savo kainą atidirbs jau pirmo kepimo metu. Įsigyti jį galima didesnėje namų apyvokos parduotuvėje, o kaina svyruoja nuo 3 eurų už patį paprasčiausią, kurį naudoju ir aš. Termometras reikalingas tam, kad sektume vidinę mėsos temperatūrą, o žinodami ją, suprasime kada mėsa yra iškepusi ir tikrai visada mėgausimės neperkeptu ir sultingu mėsos gabalėliu, užuot vėl save graužę, kad mėsa sausa ir guminė.
Prietaisas, be kurio neįsivaizduoju savo virtuvės – svarstyklės. Galbūt anksčiau, kai knygose visi receptų ingredientai buvo matuojami šaukštais, stiklinėmis ar puodeliais, svarstyklės nebuvo tokios svarbios, tačiau dabar jos užtikrintai pirmauja reikalingiausių priemonių šiuolaikinėje kulinarijoje sąraše. Kiekvienas šefas dalindamasis receptais stengiasi tiksliai nurodyti kiekius, kuriuos naudojo vieno ar kito recepto išpildyme. Ne paslaptis, vienintelis būdas gauti norimą rezultatą – naudoti tikslų produktų kiekį ir gamybos procesą. Aš jau nekalbu, apie šiuolaikinę konditeriją, kur kiekvienas gramas yra aukso vertės. Investavę 10 eurų turėsite puikų pagalbininką nepriekaištingam recepto įvykdymui. Rinkdamiesi svarstykles atkreipkite dėmesį į jų paklaidą – kuo paklaida mažesnė, tuo tikslesni yra svarstyklių parodymai.
Vienas labiausiai naudojamų įrankių virtuvėje yra žnyplės. Nenoriu rašyti apie tuos gigantus, kuriais augaloti dėdės varto šmotus savo „kiaušiniuose“ ar apie tuos mažučius, kurie primena pincetus antakiams pešioti ir yra mėgiami jaunųjų virėjų tarpe. Namų virtuvėje, mano manymu, metalinis pincetas pravers ne tik nugarai pasikasyti. Patogus (kaip kiniški pagaliukai) pincetas manevringai padės vartyti keptuvėje ruošiamą maistą. Pradedant daržovėmis ir baigiant didesniais šmoteliais ir jums nereikės sukti galvos, dėl to kaip gražiai apvesti, kad neapsitaškyti visko aplink riebalais ir kitų panašių dalykų. Šis įrankis tikrai pravers, o ir įsigyti ji galima vos už porą eurų.
Sietelis – praverčia visada. Prisipažinsiu, namie jų turiu bent penkis. Visi jie skirtingų dydžių ir tankių, nes skiriasi jų panaudojimas. Didesni naudojami biriems produktams perkošti, tankesni – sultiniams ir trintoms sriuboms. Turbūt visi yra pagalvoję, kad ta šilkinė tyrė ragauta restorane yra stebuklas, kurį sunku pasigaminti patiems, tačiau taip nėra. Jums tereikia persijoti kelis kartus trintą tyrę per skirtingų tankių sietelius ir restoraniniu patiekalu galėsite mėgautis namuose.
Pipirų ir druskos malūnėlis. Labai džiaugiuosi matydamas vis daugiau maitinimo įstaigų, kuriose įprastas pipirines ir druskines su neįprastu ir gan nemaloniu aromatu, pakeičia malūnėliai, kuriais lankytojai patys gali nuskaninti atkeliavusį kepsnį, keptą žuvį ar kitus patiekalus. Ne išimtis yra ir namai. Juk nieko nėra geriau, kaip šviežiai grūstas pipiras ar dideli Maldon druskos kristalai, kurie padaro patiekalą dar spalvingesniu. Visai nebūtina pirkti malūnėlio ir jį pildyti pipirais, tiesiog galima įsigyti jau paruoštą artimiausiame prekybos centre. Jo pakaks ne vienam mėnesiui, net naudojant kasdien.
„Didysis ketvertas“ – šį pavadinimą aš sugalvojau žiūrėdamas į savo virtuvės sieną, ant kurios kabo keturi gražuoliai. Samtis, „voras“, plakiklis ir bulvių grūstuvė. Skamba kaip Marvel super herojų vardai ir kiekvienas iš jų, iš tiesų, turi super galią atlikdami savo funkcijas. Jie vienareikšmiškai tarnaus jums, kad ir ką sugalvosite pasigaminti.
Plakiklis – blenderis, tai prietaisas, be kurio jau neįsivaizduojama nei viena virtuvė, bent jau ta, kurioje gaminama. Jei mėgstate trintas sriubas, vaisių kokteilius ar daržovių tyres, šis prietaisas pavers jums maisto ruošoje bene kasdien. Nors jų kainos svyruoja nuo penkiolikos iki kelių šimtų eurų, tačiau už 30 galima įsigyti tikrai neblogą pagalbininką, kuris sutaupys daug brangaus laiko ir išplės jūsų virtuvėje gaminamų šedevrų sąrašą.
Yra dar begalės smulkiojo inventoriau niekučių, kurie kartas nuo karto pasirodo reklamose. Visi jie vienaip ar kitaip, peršami kaip itin svarbūs įrankiai jūsų virtuvės buičiai palengvinti, tačiau siūlau pamąstyti... Ar tikrai jums reikalingas avokado iškaulintojas ar specialios žirklės svogūnų laiškams karpyti?! Juk jie tampa tik dar vienu eksponatu jūsų stalčiuje, nes naudojami rečiau negu retai. Siūlau, turėti tuos įrankius ir priemones, kuriais naudositės dažnai, ir kurios padės taupyti laiką ar palengvins gaminimą procesą.
Jei skaitydami mano tekstą dėliojote mintyse varneles, vadinasi turite daug ir nieko nepagaminamo jums nėra. Šis sąrašas tikrai elementarus, tačiau kartais juk kyla minčių, nuo ko pradėti, kad pagaminti gerai. Pirmiausia pradėkite nuo to, kas jums palengvins ir suteiks malonumą gaminant vakarienę, pietus ar šventinį patiekalą, o jau vėliau po truputi pildysite savo stalčiukus tais daiktais, kurie bus tikrai reikalingi dar tobulesniam rezultatui.
Kommentare