top of page

Tai visgi Gurmanas ar Guormet

Besidarbuodamas virtuvėje tiek metų natūralu, kad sutinki ir tokių žmonių, kuriuos “sunku nustebinti”. Per savo “trumpą” beveik 15 metų karjerą prabėgusią prie puodų aš nesu išragavęs visų Burgundijos vynų ar apkeliavęs visus Michelin restoranus, tačiau kai kurie “gurmanų” pasisakymais kelia norą pasiginčyti ir paprieštarauti garsiai išreikštai nuomonei. Visgi, pastarieji metai privertė susikoncentruoti kitur ir viskas dabar šiek tiek aiškiau. Galbūt subrendau, o gal posakis, “duok durniui kelią” laimėjo vidinėse mano charakterio kertelėse. Nors kartais ir tenka sukasti dantis, įkvėpti oro ir kaip Bradley Cooperiui, kuris filme Sudegęs (Burnt) atidarė savo milijoną austrių prieš grįždamas į save, stoti prie austrių ir atidaryti dar 12 jų.

Šiandien noriu su jumis pakalbėti apie knygas, kurias manau, būtų pravartu perskaityti ne tik šefui, virėjui ar žmogui besidarbuojančiam virtuvėje, bet ir „tikriesiems gurmanams“, kuriuos vis sunkiau nustebinti. Jiems ir austrės Lietuvoje yra ne tokios kaip ragautos Prancūzijoje, o tarsi nukopijuoti Luis Vonton rankinukai, atkeliavusios iš Kinijos ir kurias Vilniaus senamiestyje gali ragauti ant kiekvieno kampo, o gerąsias ir tikrąsias tik kitur, bet ne Lietuvoje.Pirmoji knyga

The Grand Cru of the Sea“ French Oysters

Niekada nelendu į tuos reikalus, kurių neišmanau, tačiau visada stengiuosi savo darbe turėti supratimą ir žinių apie produktus, kuriuos patiekiu restorane svečiams, kurie yra valgiaraštyje ar recepte, kuriuo dalinuosi. Austrės vienas iš tų produktų, kuriuos man teko pažinti jau savo karjeros pradžioje. Nors jau prabėgo daugiau kaip dešimtmetis, tačiau austrės liko vis dar mėgiamu ir vertinamu ingredientu Lietuvoje, bei šalies restoranuose. Aišku, per tą laiką atsirado gausybė skirtingų austrių rūšių, specializuotų barų ir pateikimo būdų, tačiau dažnas svečias ir virtuvės darbuotojas neturi net menkiausio supratimo apie austres plačiąja prasme.

Tikrai dažnai tenka išgirsti tokių frazių, jog viename ar kitame restorane skanios austrės ar už tokią pačią kainą jos dvigubai didesnės ten arba ten. Teko girdėti klausimų, kodėl čia prie austrių nepatiekiame duonos su sviestu, juk tai privaloma. Išgirdus tokius dalykus visada norisi duoti paskaityti šią knygą, tik klausimas ar esmė neišmanyme ar tiesiog žmogaus nuomonės neįmanoma pakeisti net pateikus argumentuotą informaciją?

Knygoje „The Grand Cru of the sea“ yra aprašyta visa Prancūzijos austrių revoliucija, todėl jei tikrai įdomu, perskaičius rasite dalykų, . Pradedant istorija, kuri atsirado gerokai ankščiau nei 2000 metų atgal. Knygoje smulkiai aprašyti austrių auginimo ir rinkimo metodai, jų klasifikacija. Taip pat galima susipažinti su kiekvienu Prancūzijos regionu, kuriame ir renkamos šios jūrų gėrybės. Knygoje gausu įdomių istorijų, kuriose aprašoma kaip šis delikatesas keliavo nuo varganų kaimiečių stalų iki Rusijos carų burnų. Jus nustebins ir tokie faktai, kaip ties išnykimo riba atsidūrusias gėrybes 19-20 amžiuje vėl buvo prikeltos į dienos šviesą.


Šioje knygoje aprašytos pagrindinės 36 austrių rūšys, didžioji dalis jų yra pagrindinės Lietuvos restoranų viešnios. Susiradę savo mėgiamą, galėsite rasti prie jų derinamų vynų sąrašą ir aprašytas skonines savybes. Taip pat knygoje rasite nemažai receptų, kuriuos galėsite išbandyti ir namuose.Jei esate tikras austrių fanas, ne taip ir seniai dalinasi savo austrių pateikimo receptais.

Antroji knyga

The world of Caviar

Ikrai – tai visų vertinamas delikatesas, kuris vis dar yra „luxury“ ir prabangos ženklas. Deja, savo kelyje sutinku daugybę žmonių, kurie šį ingredientą renkasi tik tam, kad parodyti savo aukštą rangą ir pasipuikuoti galimybė šiuos produktus valgyti bene kasdien. Produktas, kurio kaina prasideda nuo vieno euro už gramą ir gali siekti iki 5-8 eurų, priklauso nuo eršketo rūšies, nepasiekiamas kiekvienam. Manau, mintyse jau patys greitai suskaičiavote, kiek reikės pakloti už 50 gramų juodųjų perlų.

The world of Caviar - tai istorijomis apipinta knyga, kurioje smulkiai aprašomas šis delikatesas. Istorija apima Kaspijos jūros, Sibiro platybes ir Amerikos didžiuosius ežerus, kur yra gaudomas Eršketas, žuvis, kuri taip ypatingai vertinama dėl savo kiaušinėlių – ikrų. Knygoje rasite informacijos apie skirtingas eršketų rūšis, bei vietomis, kur jos aptinkamos. Taip pat yra pateikiamos ikrų išgavimo technologijos, kurios laikui bėgant keitėsi, bei ikrų konservavimo ypatybėmis.Ši knyga atsakys į klausimą, už ką yra mokami neapsakomai dideli pinigai, norint pasimėgauti šiuo prabanga dvelkiančiu produktu.


Pabaigoje norėtųsi parašyti kažkokį moralą ar pamokymą apie tai, kad prieš kalbant apie vieną ar kitą produktą, reiktų jį pažinti, ypač jei ketinate ginčytis, tačiau žinau, kad daugeliui vis tiek kartais gali atrodyti jo tiesa tiesesnė. Todėl tiesiog nuoširdžiai patarsiu, prieš pradėdami mėgautis gurmaniškais atradimais, įsitikinkite, ar tikrai žinote, kaip atpažinti šviežią austrę, kuri atkeliavusi iš Bretanes, o ne Britanijos. Ir ar tikrai jūsų įsigyti akcijos metu juodieji ikrai su 70% nuolaida yra tai, apie ką jus galvojate.


Gurmaniškų atradimų linkėdamas.

0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page